Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
173 posty 0 komentarzy

A to Polska właśnie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

A to Polska właśnie

 Zdarza mi się czasem zerknąć na telewizyjny program „Historia”, który chyba ostatnio ma coraz mniej prawdziwej historii, szczególnie Polski.

 

Liczyłem jednak, że dyskusja na temat królestwa kongresowego wniesie coś interesującego dla wzbogacenia naszej ubogiej powszechnej świadomości narodowej.

Zamiast wykładu na temat ówczesnej sytuacji politycznej i zestawienia zysków i strat zarówno w porównaniu do stanu porozbiorowego jak i do Księstwa Warszawskiego, otrzymaliśmy dość pobieżną ocenę, że wprawdzie nie był to samodzielny twór państwowy, ale w dziedzinie gospodarczej autonomiczny i mający tę wyższość nad rdzenną Rosją, że car u siebie był władcą absolutnym a w Królestwie Polskim był królem konstytucyjnym.

Wszystko to nie miałoby większego znaczenia gdyby nie wypowiedź jakiejś uczonej pani, która porównała królestwo kongresowe do PRL.

Dla mnie ta wypowiedź osoby, która z racji zawodu i formalnych kwalifikacji powinna się orientować w zasadniczych różnicach między różnymi formacjami politycznymi występującymi na terenie Polski, jest niczym innym jak tylko dowodem na opłakany stan naszej świadomości narodowej.

Królestwo kongresowe, podobnie jak i jego poprzednik Księstwo Warszawskie, a także następca - Królestwo Polskie utworzone przez dwóch cesarzy w 1916 roku, było w zasadzie dekoracyjną przesłonką dla faktycznego stanu okupacji.

Była jednakże w każdym z tych przypadków różna, ale nawet porównywalna cena, jaką za wprowadzenie tej formacji wzajemnie płacono.

Królestwo kongresowe było najwyraźniej wzorowane na Księstwie Warszawskim, które miało swoją konstytucję, parlament i rząd, nie miało jednak polityki zagranicznej, a polskie wojsko było podporządkowane dowództwu francuskiemu.

Coś podobnego powstało w królestwie kongresowym z tym, że autentyczne wojsko polskie, które powróciło do kraju po klęsce Napoleona zostało oddane pod dowództwo carskiego namiestnika, czyli wk. ks. Konstantego.

Na skrawku polskiej ziemi o powierzchni 128,5 tys. km2 i z ludnością nieco ponad 3 miliony, udało się stworzyć przy wszystkich ograniczeniach autentycznie polską administrację, szkolnictwo z uniwersytetem warszawskim, rozwijać polską kulturę, a przede wszystkim rozwinąć gospodarkę na tyle żeby poprawić byt ludności cierpiącej z tytułu grabieży wojennej uprawianej na ziemiach polskich przez wszystkie wojujące armie, a także zapewnić dochody państwa.

Pod tym względem królestwo kongresowe odniosło sukces administracyjny znacznie większy od rządów przedrozbiorowych.

W życiu codziennym królestwa nieznośna była stała inwigilacja carskiej policji, a dla wojska zamordystyczny dryl wprowadzony przez Konstantego. Dla świadomej części społeczeństwa natomiast najważniejsza była utrata niepodległości i większości ziem Rzeczpospolitej znajdujących się pod zaborami.

Uwzględniając ten stan należy podkreślić, że rządy w królestwie sprawowały niekwestionowane elity polskiego narodu starające się w tych ograniczonych warunkach tworzyć rzeczy pożyteczne dla Polski.

Podobna sytuacja była pod rządami okupacji niemiecko austriackiej w czasie I wojny światowej, zarówno Rada Regencyjna jak i kolejne rządy były wyłonione przez polskie elity starające się o uzyskanie jak najlepszych warunków dla sprawy polskiej.

 

W odróżnieniu od poprzednich przypadków bolszewicy wprowadzili w Polsce rządy własnych agentów lub elementów zgoła kryminalnych, posłusznych dyrektywom z Moskwy.

Naczelnym zadaniem tych „rządów” było pilnowanie interesów sowieckich, ale mimo to szereg dziedzin, na których najbardziej Sowietom zależało było zarządzanych bezpośrednio z Moskwy. Najgorsze były jednak indoktrynacja ideologiczna i negatywna selekcja społeczna skutkujące wypaczaniem ludzkich charakterów, przecież nawet „III Rzeczpospolita” w swojej istocie jest niczym innym jak rezultatem tej indoktrynacji i selekcji.

Nie spodziewajmy się w Polsce żadnych pozytywnych zmian do czasu, kiedy do świadomości narodowej nie dotrze cała prawda o dziedzictwie PRL, w jakim obecnie żyjemy. Jestem głęboko przekonany, że prawdziwa Polska ciągle znajduje się w sercach Polaków a naszym zadaniem, podobnie jak Wyspiańskiego w początkach ubiegłego wieku, jest jej obudzenie.

PRZECZYTAJ TAKŻE

KOMENTARZE

 • Polska i Polacy powinni brać wzór z Prezydenta Ukrainy Janukowycza, który broni swój kraj i ludzkość
  na planecie Ziemia przed połknięciem nas przez Międzynarodową Lichwę


  http://opolczykpl.wordpress.com/2014/01/23/banksterskie-i-prounijne-szumowiny-lapska-precz-od-ukrainy/#comments

  W przeciwnym razie grozi nam to :

  http://narodowiec.com/www/index.php?option=com_content&view=article&id=84:uyteczny-idiota&catid=7:inne&Itemid=35
 • Andrzej Owsiński
  Polska mogła mieć króla kazdej narodowosci (Szweda, Węgra, Francuza, Włocha, Niemca... ale nie mogła miec króla ROSJANINA....no jak to... Rosjanin królem Polski???? !!!! Toż to nie uchodzi.
  I dlatego uczą nasze dzieci, ze Polska byla pod zaborami 123 lata (książka do historii pani Michnik).
  Pan jest produktem takiej szkoły!
  Kazdy ma szansę, być oświeconym, czyli posiąść wiedzę, czyli przeistoczyć się.
  To jest tak jak z procesem przetapiania rudy... bierzemy to co nazywa sie rudą (homo sapiems), topimy, i albo jest z tego cenny pierwiadstek...albo w 99% tylko popiół!
  Myślęć, mozna zacząć, nawet pięć minut przed smiercią, czego Panu serdecznie życzę.
  Krzysztof
 • ----------- poszperajmy sobie tu i ówdzie
  http://www.fbc.pionier.net.pl/owoc/results?queryType=-6&query=%22informator%20statystyczny%22&roleId=type&hostsId=n21&server:type=normal&action=DistributedSearchAction
 • @detektywmjarzynski 18:44:24
  Dotychczas na Ukrainie zginęli obcokrajowcy Białorusin i Ormianin.
  Międzynarodowej Lichwie i ich ludziom od brudnej roboty skierowanym na Ukrainę lub stamtąd się wywodzącym zależy na tym, by umiędzynarodowić ich akcję na Ukrainie w istocie rzeczy prowadzoną nie tylko wobec Ukrainy i Ukraińców lecz wobec całej ludzkości na planecie Ziemia, stąd wynika staranny dobór ofiar do kasacji, by zrobić z nich męczenników za wiarę. Nie ulega żadnej wątpliwości, iż te ofiary to ich robota i oni za tym stoją. Czy Międzynarodowa Lichwa we wiadomym celu wyśle na Ukrainę swojego pionka Jarosława Kaczyńskiego ? Pożyjemy –zobaczymy. Tymczasem inny pionek do gry Międzynarodowej Lichwy z Polski i jej wierny sługa Zbigniew Bujak ogłosił, iż ma szlaban wjazdu na Ukrainę. Stwierdził przy tym , iż boją się go. Co za debilna megalomania. Panie Bujak powinien Pan podziękować Ukraińcom. W przeciwnym razie Pana mocodawcy przerobiliby Pana na kolejną ofiarę. Jesteś już im nie potrzebny. Zostałeś zdekonspirowany, a tacy agenci są dla nich bezwartościowi. Panie Bujak ! niech Pan zejdzie na ziemię i poczyta lepiej co sądzą o Panu ludzie – oto jeden z komentarzy : „Ale jesteś bufonie w siebie zapatrzony przecież jesteś zwykłym nul . Samo nazwisko dostałeś od losu jako ksywę „

  http://wiadomosci.onet.pl/forum/bujak-z-zakazem-wjazdu-na-ukraine-boja-sie-mnie-i-,2,1067636,0,czytaj-najnowsze.html

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031