Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
173 posty 0 komentarzy

Czy Związek Sowiecki to Rosja?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czy Związek Sowiecki to Rosja?

 Otrzymałem po rosyjsku komentarz do mego artykułu „Co nam zostało po Stalinie” od „stukacza i czekisty” wykpiwający polskie brednie na temat Stalina.

 

Nie wiem czy autor jest Rosjaninem czy tylko udaje, ale jego wypowiedź pasuje jak ulał do promowanej przez reżim Putina stalinowskiego pojęcia Rosji.

Dla formalności trzeba wyjaśnić, że Stalin aż do zakończenia wojny uchodził za Gruzina i tak uczono tego w sowieckich szkołach, nawet jego gruzińskie wierszyki przytaczane w podręcznikach szkolnych były traktowane, jako wiekopomny dorobek kultury gruzińskiej i wielki wkład w kulturę sowiecką. Naród rosyjski i inne narody uciemiężone w Sowietach zostały przekształcone w naród „sowiecki”.

Stalin jeszcze w Jałcie tłumaczył Rooseveltowi, że Lwowa Polsce oddać nie może, bo car w czasie I Wojny Światowej po zdobyciu przez Brusiłowa Lwowa /tylko przejściowo/ skorzystał z okazji i inkorporował Lwów do Rosji. I jeżeli on Gruzin odda Lwów Polakom to Rosjanie stwierdzą, że Rosjanin car włączył a Gruzin Stalin oddał, nie wypada mu czynić tego Rosjanom.

 

Reżim bolszewicki od samego początku był antyrosyjski w sensie historycznej tradycji rosyjskiej, niezależnie od formalnego odcięcia się od Rosji, co było powodem odmowy płacenia rosyjskich długów. Istotnym elementem tego było niszczenie rosyjskiej cerkwi tak zajadłe, że wraz z ludźmi i obiektami cerkiewnymi niszczono też dorobek rosyjskiej kultury. Mordowano najlepszych przedstawicieli rosyjskiej inteligencji, ludzi sztuki i nauki, nie oszczędzono nawet tych, którzy z powodów ideowych włączyli się w sowiecki system jak Majakowski, Jesienin, Gorki i inni.

 

We władzach bolszewickich było bardzo mało rodowitych Rosjan, najlepszym tego wyrazem był ostatni skład biura politycznego WKP /b/ za życia Lenina:

-Lenin /Ulianow/ pochodzenia tatarsko żydowskiego, Trocki /Bronstein/, Zinowiew /Apfelbaum/, Kamieniew /Rosenfeld/, Stalin /Dżugaszwili/ oraz zastępcy, którzy wyjątkowo występowali pod swoimi nazwiskami – Feliks Dzierżyński i Sergo Ordżonikidze, był jeszcze Swierdłow /Moszkowicz/, ale zmarł przed Leninem.

W całym tym gronie nie było ani jednego Rosjanina.

Należy podkreślić, że w odróżnieniu od Hitlera bolszewicy doszli do władzy drogą nielegalną i nie uzyskali poparcia narodu rosyjskiego w jedynych wyborach, które wprawdzie odbyły się już pod władzą bolszewicką i z udziałem ich terrorystycznych nacisków i przemożnej propagandy, ale jeszcze dawały ludziom możliwość określenia swego stosunku do bolszewików. Były to przeprowadzone 25 listopada 1917 roku wybory do „konstytuanty” – parlamentu, który według zamierzeń rządu tymczasowego, obalonego w międzyczasie przez bolszewików, miał opracować konstytucję wolnej Rosji.

Wybory te bolszewicy przegrali uzyskując tylko 175 mandatów na ogólną liczbę około 750. Rozpędzili zatem konstytuantę siłą.

 

Okrutne prześladowania i mordowanie ludzi zaczęło się jeszcze za życia Lenina natychmiast po zagrabieniu władzy przez bolszewików, objęte nimi były wszystkie narody podległe caratowi ze szczególną zawziętością w stosunku do Polaków, którzy nie dali się zbolszewizować, ale przecież najwięcej ofiar padło wśród Rosjan i to nie ominęło najlepszych przedstawicieli tego narodu.

 

W miejsce wielkiego dorobku rosyjskiej kultury bolszewicy zaczęli wprowadzać swoistą antykulturę zniewolenia i bałwochwalczy kult Stalina, niezależna twórczość kultury została zniszczona, a to miejsce wprowadzono propagandę na przerażająco niskim poziomie. Splugawiono język rosyjski, zniszczono obyczaje, tradycje, życie rodzinne, a specyficzną rosyjską wylewność i skłonność do dialogu zastąpiono ponurym milczeniem i donosicielstwem.

Stworzono państwo w państwie „archipelag gułag” ludzi uwięzionych i skazanych na katorżną pracę, wprowadzono masowe mordowanie niewinnych ludzi, a na Ukrainie w odwet za opór przeciwko kołchozom skazano miliony na śmierć głodową. Wyzbyto ludzi ze wszelkiego mienia, a przez masową eksterminację stworzono miliony „bezprizornych” – dzieci pozbawionych domu i środków do życia. Traktowano je, jako źródło dla wychowywania zawodowych morderców i sadystów na służbie czekistowskiej.

Jeżeli taki kraj miał być Rosją to rodzi się pytanie gdzie byli ci Rosjanie, dla których to państwo miało być ojczyzną, bo wszyscy pozostali byli traktowani, jako państwowa własność, wyzbyta z czegokolwiek osobistego.

Za czasów Lenina państwo bolszewickie służyło niewielkiemu gangowi przywódców partii, ale z chwilą dojścia do władzy Stalina skład tego gangu coraz się zwężał aż do pozostawienia tylko jednego właściciela, któremu wszyscy inni niezależnie od zajmowanego stanowiska mieli służyć. Uprzywilejowani mogli cieszyć się z apanaży niedostępnych dla pozostałych, ale tylko tak długo jak na to pozwolił „gospodarz” a każde pozbawienie łask wiązało się najczęściej z utratą życia i ciężkim więzieniem dla rodziny.

 

Kiedy w czasie wojny okazało się, że obywatelom Związku Sowieckiego nie bardzo się chce bronić takiej „ojczyzny” powrócono do retoryki wielkorosyjskiej i otworzono cerkwie. Stalin zorientowawszy się w sytuacji określił się po wojnie, że jest Rosjaninem pochodzenia gruzińskiego, było mu to potrzebne dla wyrównania parytetów z rzeczywistymi bohaterami tej wojny – Rosjanami takimi jak Żukow, Koniew czy Tołbuchin a nawet z takimi, których nazwiska wskazywały na nierosyjskie pochodzenie jak Rokossowski, Malinowski, Sokołowski, Wasilewski czy Jeromienko.

Od tego czasu zaczęło się wychwalanie wszystkiego, co rosyjskie począwszy od noża Kolesowa, a nawet „klatka Schodowa” jak sobie zrobiono drwinę z tej idiotycznej propagandy.

Tylko, że to ciągle nie była Rosja, a raczej jej koszmarna karykatura i tak właściwie ciągnie się to po dzień dzisiejszy, Rosja okrojona do niby etnicznego obszaru jest niby federacją tylko nie wiadomo czego bo kraje wchodzące w skład tej „federacji” mają podobne prawa do autonomii jak sowieckie republiki, najlepszym przykładem jest Czeczenia.

Współczesną elitę rosyjską tworzą byli czekiści, którzy „sprywatyzowali” sobie Rosję i podzielili się nią z międzynarodową mafią, odczuwa się wprawdzie narastający proces odradzania prawdziwej „prawosławnej” Rosji, ale jest on dopiero w początkowej fazie. Jak na razie naród rosyjski w minimalnym stopniu partycypuje w rządzeniu krajem i podziale dóbr dochodu narodowego.

Tęsknota za caratem jest sprytnie wykorzystywana dla odtworzenia powierzchownego blichtru z miliardowymi kosztami odnowy Kremla i odbudowy cerkwi Zbawiciela stanowiącej wotum za zwycięską wojnę z Napoleonem.

Obecny reżim chętnie widzi samodzierżawie caratu, jako wzór dla swojej pozycji, ale dla narodu rosyjskiego niczego dobrego z tego nie widać.

Rosja, ażeby uratować swoje istnienie zagrożone katastrofalnym spadkiem przyrostu naturalnego i plagami społecznymi, musi radykalnie zmienić oblicze swego państwa z satrapii zagrażającej wszystkim wokół na kraj dbający o dobro swoich obywateli, a przede wszystkim pielęgnujący chrześcijańską kulturę, z której się wywodzi. Dla tego celu powinna zmienić swe oblicze rosyjska cerkiew prawosławna, poniechać hermetycznego zamknięcia na rzecz gotowości do otwartego współdziałania z innymi chrześcijanami w dziele odrodzenia tej kultury.

Zwiastunem tej postawy był wspólny list rosyjskiej cerkwi z episkopatem kościoła katolickiego w Polsce, tylko że treść tego listu została w Polsce odczytana we wszystkich kościołach, a w Rosji tylko w jednej cerkwi.

Droga do odrodzenia prawdziwej Rosji dla Rosjan jest jeszcze daleka.

KOMENTARZE

 • Dobry artykuł, ale...
  wydaje sie że Putin chyba prowdzi Rosje w dobrym kierunku. Pozamykał oligarchów którzy chcieli rozkraśc Rosję, tępi wszelkie niszczące inne kraje lewactwa, jak promocja zboczeń, legalizacja aborcji itd, Cerkiew ma mimo wszystko państwowe poracie itd. Wybór Putina na prezydenta, spotkał się dużym niezadowoleniem NWOwców, czemu dawali bardzo mocny wyraz w mediach. Wydaje się że robią koło Putina podchody, żeby go obalic, bo robią mu na swiecie opinię reżimowego dytatora, tak samo jak Łukaszence. Więc wydaje się, ze skoro taką opinię robi Putinowi NWO (tak jak Hugo Chavezowi), to chyba lepszego komplementu nie mogą mu zrobic?
 • @myszka 13:59:04
  Jest to jednak o tyle niezrozumiałe że NWO jakby próbuje mu robic koło pióra... Dziwię się że zamknął Kwaczka
 • ?
  Ale o którą Rosję, o tą przed żydowską bolszewicką rewolucją komunistyczną, czy o tą po rewolucji żydowskiej nazwanej Pieriestrojką? O którą konkretnie Rosję panu chodzi?
 • @myszka 14:51:03
  Byc moze masz rację. Może rzeczywiście trzeba jeszcze zmiejszyc pogłowie i to zarówno w Rosji jak i w Polsce. W każdym bądź razie wychodzi na to że ci zwykli Rosjanie - Słowianie, jak by na to nie patrzec są naszymi barcmi... także w Wierze Chrzesciajańskiej
 • @Ranger 21:19:24
  tak, masz całkowita racje. Polska szlachecka to Polska sowiecka...
  Za niedługo dowiemy się od ciebie że także Mieszko I był sowietem
 • -------Putinoska Rosja
  ---siedzę sobie pod kremlem -zajadam lody -przyglądam się NARODOM o oczach pod każdym kątem . Jestem po drugiej stronie Moskwy daleko od kremla -lustruję moskwiczan -mężczyzni jak niedzwiedzie -silni / wielcy/ niebieskoocy / blondyni - kobiety średni wzrost 165 w górę KRASAWICE :)) -Putinowska TV na różnych kanałach pokazuje POTĘGĘ Rosji i kulturę narodową - od syberyjskiej chaty po balet i koncerty symfoniczne --na każdym kroku podkreślana jest wyjątkowość Narodu -KAŻDY !!!!!!!!!! nowo budowany gmach / market / itp.ZWIEŃCZONY !!!!!!!!!!!!!!! jest motywem charakterystycznym dla architektury rosyjskiej -zachodnie firmy budują z cegły / okładają cennym kamieniem i zwieńczają motywem rosyjskim---w markowych zachodnich butikach -ciuchy z jedwabiu / wełny / skóry / koronek jak dla milionerów / TAŃSZE od szmat w krakowskich filiach / -Moskwa to cała Rosja ?? NIE !! ale to MÓZG Narodu -- w moim przekonaniu ROSYJSKI to mózg !!

  --- gdzie jest nasz Polaków mózg ???? w Tel Avivie ?? Watykanie ?? Brukseli ?? Moskwie ??? N.Y.C. -chyba nie w Warszawie ???

  --głupie zadaję pytanie -WYSTARCZY PRZECIEŻ !!! że to katolicki mózg -a reszta ??? a po co Polakowi reszta ???? !!!!
 • Nie powiem chyba nic nowego, ale się podzielę.
  Czytałam sobie dzisiaj o zbrodni katyńskiej. I tam, w akapicie poświęconym śledztwu katyńskiemu po upadku ZSRR, było pewne ważne zdanie. Otóż napisano, że obecna Federacja Rosyjska jest prawnym następcą ZSRR. Moim zdaniem z całym, można powiedzieć, dobrodziejstwem inwentarza.

  Teraz nieco moich rozmyślań na ten temat.

  Struktury państwowe pozostały niemal te same. U władzy są Ci sami lub podobni ludzie. Sposoby i mechanizmy się zmieniły bardzo mało. Mentalność ludzi - w ogóle. Bohaterzy państwowi są niemal Ci sami - lub bardzo podobni(celowo nie piszę - narodowi). Należy także wspomnieć, że część polityki zagranicznej nadal ma, wbrew pozorom, taki sam lub podobny kierunek.

  @JanPaweł - nie zgodzę się. Faktami są przecież zlecone zabójstwa dokonane na politykach, dziennikarzach i historykach, którzy byli Putinowi nieprzychylni.
 • @ninanonimowa 22:10:48
  czy mogłaby Pani wyjaśnić? W Pani komentarzu narracja jest zbyt niejasna...
 • ------- niejasna narracja --hm.........
  --cóż ! nie mam czasu na pisanie - albo hasłowo albo KSIĄŻKA :))))) na książkę -tym bardziej nie mam czasu :))) co chcę powiedzieć na temat Rosji ?? NIE MOJA TO Ojczyzna - nie mam żadnego powodu kochać Rosji - jednak Rosjan -zwykłych ludzi lubię !

  --o co chodzi mi z tą Rosją ??? OJCZYZNA / OJCZYZNA / OJCZYZNA to ich priorytety ------ i cała RESZTA !! która ma służyć !!!! jej

  ---co nas Polaków jest priorytetem ????
  ---------------1 BÓG ??
  ---------------2 HONOR ??
  ---------------3 OJCZYZNA ??

  --a może ? 1 OJCZYZNA
  ---------------2 HONOR
  ---------------3 BÓG

  ----a może----OJCZYZNA i reszta !!! która ma służyć ?????????
 • @Maria Wesołowska 22:11:16
  Kto to z nas tutaj może wiedziec jak to było naprawdę. Dokładnie tak samo wygląda sprawa Soleńska. Coraz częściej już mówi się o zamachowach z poza Rosji.
  Widoczna jest własnie walka Putina z tym zachodnim lewckim zepsuciem, w którym chyba Putin upatruje siły wyniszczającej Rosję. Więc chyba jednak nie zależy mu na depopulacji Rosji, tak jak to się dzieje u nas.
 • @ninanonimowa 22:45:24
  To poczytaj sobie Historię Polski (tą niezakłamaną) i pomyśl nad tym wszystkim, to dowiesz się dlaczego Bóg jest na pierwszym miejscu
 • ---Janie Pawle 2 - historia Polski WSZYSTKO !! już widziała
  http://www.youtube.com/watch?v=RZHiLwgGM3o
 • @Robert.Grunholz 00:08:22
  Oby to się udało. Lecz czasu mało , bo Chińczyk włazi na Syberię jak do swego domu. Wygonić jego nikt nie wygoni bo ludzi mało.
  Czas nadchodzi ciekawy i być może okrutny...
 • ZSRR i Rosja (carska) - oba te państwa były antyslowiańskim, antychrzescijańskim i/lub pseudochrzescjańskim tworem.
  Od tysiąca lat nad Rosjanami ciąży straszliwe fatum. Jest ono związane z politycznym i duchowym oddzieleniem od Namiestnika Chrystusowego, Następcy Świętego Piotra (Ojca Świętego). Ten kraj i ludzie w nim - są skazani na niewolę wewnętrzną, niewolę duchową. Szatan dla zniewalania ludzi w Rosji używa Tatarów, Chazarów, wszelką swołocz z całego świata, a szczególnie WASP-ów. Raz nawet użył polskich wojsk. Biedna ta Rosja. Jakkolwiek się nazywa. Tysiąc lat w plecy.
  +
 • Czytając to dochodzę do wniosku, że zabór rosyjski był dla nas błogosławieństwem
  a my jak te bezrozumne duraki wzniecaliśmy jakieś powstania.
 • Kto komu służy?
  Czytając powyższy tekst, przypomniałem sobie słowa Prezydenta Narutowicza, który na widok tłumów protestujących przeciwko niemu, powiedział że nie ugnie się przed naciskiem motłochu. Narutowicz był poważnym i światłym człowiekiem. Rozumiał że demokracja przy ówczesnym (i dzisiejszym zresztą też) poziomie świadomości obywateli ma swoje mocne ograniczenia. W zasadzie społeczeństwa nie dojrzały do demokracji, która jakby na nią nie patrzeć, wymaga od swoich obywateli podejmowania decyzji czasami niepopularnych, gorzkich, trudnych, ale zgodnych z interesem wspólnoty. To jest oczywiste, że większość obywateli państw demokratycznych, świadomie (i kiedy nikt nie patrzy - jak np podczas głosowania) podejmuje decyzje zorientowane zawsze w kierunku własnej przyjemności i zaspokojenia żądz lub kompleksów. Powiedzmy sobie szczerze, demokracja na poziomie państwa lub regionu, w idealnym kształcie, nie pojawi się tak szybko. Dzisiaj demokracja sprawdzi się co najwyżej na poziomie osady 200 osobowej, gdzie wszyscy dobrze znają co wart jest kandydat na lidera a niewłaściwe decyzje szybko pokazują swoją wartość. Dlatego uważam, że w dzisiejszych czasach najlepszym wyjściem do sprawnego zarządzania państwem jest dyktatura osoby o patriotycznych podstawach. Mieliśmy już przykład w naszej historii, kiedy to sanacja była właściwie taka dyktaturą która lepiej lub gorzej ale prowadziła Polskę na drodze do pomyślności. Podobnie jest obecnie z Rosją. Nie ma znaczenia jaki rodowód ma obecna władza w Rosji jak i nie ma znaczenia czy ta władza jest demokratyczna czy nie. ważne jest czy ta władza dąży do powiększenia siły społeczności Rosyjskiej jako całości. Widzieliśmy już co stało się kiedy Jelcyn poluzował lejce - spowodował silne osłabienie państwa i narodu - co niestety my obserwujemy przez cały czas na naszym polskim podwórku. A wyobraźmy sobie co by się działo, gdyby jakiś ubek (tak jak w Rosji zrobił to Putin) spróbował przejąc władzę w Polsce? Co to by się działo? Jaki dramat narodowy? Nawet gdyby jego intencje obrony siły ojczyzny były jak najbardziej klarowne - liczyłoby się tylko jego pochodzenie. Nawet gdyby jakiś generał chciał zrobić przewrót wojskowy i zaprowadzić dyktaturę - to sam fakt odejścia od idei demokratycznych zupełnie dezawuował by jego poparcie. Jakoś nie potrafimy dostrzec przykładów z zewnątrz (dawna Libia, Rosja, Syria, Białoruś) że w dzisiejszych czasach Państwa są albo dyktatorskie (i jako tako niezawisłe) albo zupełnie podległe obcym interesom. Jeszcze jedno. Naród rosyjski wyznaje, jak to już zauważył jeden z moim przedmówców, miłość do ojczyzny. Rodina ponad wszystko. Z drugiej strony Niemcy - mrowisko działające w jednym kierunku - ku pomyślności ojczyzny. Obydwa kraje silne i powiększające swoje strefy wpływów. Pośrodku my, gdzie każdy jak kto chce. Rezultaty takiej postawy są doskonale widoczne - jak suma wektorów przypadkowo rozrzuconych, sprowadza się do zera tak i Polska z zerową siłą pozwala sobą pomiatać każdemu. Jeszcze jedna sprawa - kościół (katolicki). Historia pokazała wielokrotnie, że kiedy podążamy za namową Watykanu, zawsze lądujemy z ręką w nocniku. Czy to były swawole króla III Wazy, czy też brak reakcji kk na zdradę w Magdalence - rezultat był dla Polski tragiczny.
 • @Ranger 21:19:24
  W ratuszu toruńskim była Sala Radziecka. Nazwa pochodziła oczywiście od "rad" a nie od ZSRR.
  Ale nie wszyscy o tym wiedzieli, więc podobno oszołomy dekomunizacyjne chciały tę nazwę zmienić. Nie wiem jak to się skończyło
 • @Ranger 21:19:24
  >"Warto przypomniec, ze "rady" czyli po rosyjsku "sowiety" istnialy juz w Najjasniejszej Rzeczpospolitej czyli w Rzeczpospolitej Obojga Narodow, czyli w czasach demokracji szlacheckiej byly wlasnie "rady". "

  Skoroś taki miłośnik polszczyzny to powinieneś wylansować nazwę

  UNIA RADZIECKA

  przecież mieliśmy Unię Lubelską
  ;-)

  pozdrawiam
 • @ninanonimowa 22:10:48
  Brawo!
  pozdrawiam
 • Cenzura na Nowym Ekranie
  Ciekawi mnie czy to mój komentarz stał się powodem zdjęcia artykułu z czołówki? Wygląda na to że chyba tak. Może w naszym kraju rządzi już dyktatura, tylko robi to tak sprytnie że tego nie dostrzegamy? Tylko dlaczego ubiera się w czarne sutanny?
 • przeczytałem z uwagą
  z relacji mego ojca i dziadka , żołnierzy NSZ i AK wynika że w większości katami Polskich patriotów byli żydzi ze zmienionymi nazwiskami na Polsko brzmiące z Pana wpisu wynika że podobnie działo się w ZSRR.

  W związku z powyższy jak Pan ocenia anty Rosyjski PIS i Kaczyńskich czy ich działania nie są na kierunkowane na odwrócenie uwagi od właściwego adresata naszych krzywd oraz maksymalne rozbicie jedności Słowiańskiej abyśmy byli łatwym łupem finansjery światowej wiadomego pochodzenia?
 • czy Rsją rządzili kiedyś Rosjanie - wlaściwie zawsze
  Czy Roja to Rosja czy ZSRR
  Jeśli poważnie potraktować tezy w Pana artykule to okaże się , że narod rosyjski za nic nie odpowiada. Wszak w okresie jego wczesnego dzieciństwa (Ruś) rządzili nim Waregowie, w XIII-XV wieku Mongołowie a od XVIII wieku po 1917 nadbałtyccy i nie tylko Niemcy. Rok 1917/8 to Żydzi, Gruzini i Polacy? Zwraca pan uwagę, że w przeciwieństwie do Niemców co wybrali Hitlera ( Austriaka) to bolszewicy z Leninem i resztą nierosyjskiej zgrai zdobyli władzę siłą niejako wbrew narodowi rosyjskiemu.

  Z tymi tezami ( przynajmniej ja to tak odebrałem) się nie zgadzam!
  1. To naród rosyjski ponosi pełną odpowiedzialność za to kto w wyniku wojny domowej ( jeśli wojna jest przedłożeniem polityki tylko prowadzonej innymi środkami to efektem tego jest teza, że to naród podjął decyzję ,że oddaje władzę bolszewikom – naród rosyjski) uzyskał władzę – władzę przekazano bolszewikom bo tak tego chciała najaktywniejsza cześć rosyjskiego wszak a nie innego społeczeństwa. Proszę tylko nie wskazywać, że perfekcyjnie użyto do tego demagogii – jej wszak używa się w polityce ciągle.
  2. Teza , że Rosją rządzili nie Rosjanie jest również bałamutna. Wszak jak wskazałem w XVIII stuleciu rządzili Niemcy a nikt nie napisze że to Niemcy ponoszą winę za rozbiory Polski lub, że to oni dokonali np. w 1831 roku rzezi Pragi. Rzezi Pragi dokonali Rosjanie tak samo jak to ich państwo napadło na Polskę w 1939 roku. Panstwo w którym o Oni a nie my dokonali wyboru władzy. Wybór ten odbył się co prawda w wyniku wojny domowej lecz to był wybor narodu rosyjskiego.

  Ps
  II RP to państwo Polaków i to Polacy realizowali poprzez swoje państwo własną politykę wobec Rusinów czy Niemców a nie mityczni ludzie sanacji- to naród polski swoim państwie był i jest suwerenem nie jacyś mityczni……………… . Podobnie ZSRR to Rosja a mityczni sowieci to Rosjanie
 • ZSRR to Rosja a sowieci to Rosjanie
  Czy Roja to Rosja czy ZSRR
  Jeśli poważnie potraktować tezy w Pana artykule to okaże się , że narod rosyjski za nic nie odpowiada. Wszak w okresie jego wczesnego dzieciństwa (Ruś) rządzili nim Waregowie, w XIII-XV wieku Mongołowie a od XVIII wieku po 1917 nadbałtyccy i nie tylko Niemcy. Rok 1917/8 to Żydzi, Gruzini i Polacy? Zwraca pan uwagę, że w przeciwieństwie do Niemców co wybrali Hitlera ( Austriaka) to bolszewicy z Leninem i resztą nierosyjskiej zgrai zdobyli władzę siłą niejako wbrew narodowi rosyjskiemu.

  Z tymi tezami ( przynajmniej ja to tak odebrałem) się nie zgadzam!
  1. To naród rosyjski ponosi pełną odpowiedzialność za to kto w wyniku wojny domowej ( jeśli wojna jest przedłożeniem polityki tylko prowadzonej innymi środkami to efektem tego jest teza, że to naród podjął decyzję ,że oddaje władzę bolszewikom – naród rosyjski) uzyskał władzę – władzę przekazano bolszewikom bo tak tego chciała najaktywniejsza cześć rosyjskiego wszak a nie innego społeczeństwa. Proszę tylko nie wskazywać, że perfekcyjnie użyto do tego demagogii – jej wszak używa się w polityce ciągle.
  2. Teza , że Rosją rządzili nie Rosjanie jest również bałamutna. Wszak jak wskazałem w XVIII stuleciu rządzili Niemcy a nikt nie napisze że to Niemcy ponoszą winę za rozbiory Polski lub, że to oni dokonali np. w 1831 roku rzezi Pragi. Rzezi Pragi dokonali Rosjanie tak samo jak to ich państwo napadło na Polskę w 1939 roku. Panstwo w którym o Oni a nie my dokonali wyboru władzy. Wybór ten odbył się co prawda w wyniku wojny domowej lecz to był wybor narodu rosyjskiego.

  Ps
  II RP to państwo Polaków i to Polacy realizowali poprzez swoje państwo własną politykę wobec Rusinów czy Niemców a nie mityczni ludzie sanacji- to naród polski swoim państwie był i jest suwerenem nie jacyś mityczni……………… . Podobnie ZSRR to Rosja a mityczni sowieci to Rosjanie

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031